Якби ще пару років тому мені сказали, що якісну механічну клавіатуру з крутим потенціалом для модингу можна буде придбати приблизно за $40, я би не повірив. Але сьогодні саме така клавіатура потрапила до нас на огляд – Keychron C3 PRO.
Бренд Keychron добре відомий геймерам за своєю лінійкою механічних клавіатур високого сегменту. Але компанія розвивається і наразі робить впевнені кроки у категорії більш доступних рішень. Модель Keychron C3 PRO отримала найкращі апаратні напрацювання виробника, які добре зарекомендували себе у більш дорогих моделях.
При цьому клавіатура коштує близько 2000 грн, а на момент підготовки огляду діє акційна пропозиція з цінником 1700 грн. Постає логічне питання: на чому ж тут зекономили? Одразу розвіємо сумніви: точно не на якості і не на надійності основних компонентів. В даному аспекті жодних компромісів.
Натомість Keychron C3 PRO використовує простий, але міцний пластиковий корпус, ABS-клавіші, звичайний кабель без оплетення… Тобто, доступна ціна тут досягалася за рахунок речей, які точно не завадять користувачу реалізувати свій потенціал і отримати справжнє задоволення від гри.
Відеоогляд
Характеристики Keychron C3 PRO
- Тип клавіатури: ігрова, механічна
- Форм-фактор: компактна, 87 клавіш, три рівні кута нахилу
- Колір перемикачів: фірмові коричневі
- Особливості: Hot Swap
- Підключення: знімний кабель USB
- Підсвічування: RGB (14+ ефектів)
- Софт: QMK VIA (Open Source Firmware)
- Сумісність: Windows, Mac OS (швидкий доступ до Siri/Cortana)
- Вага: 0.75 кг
- Дистрибьютор в Україні: ERC
Комплектація
Keychron C3 PRO постачається у картонній коробці, на поверхні якої вказані ключові переваги. Серед іншого тут ми бачимо позначку про наявність повноцінної української локалізації – завжди приємно, коли виробник приділяє достойну увагу подібним моментам.
Всередині, окрім самої клавіатури, знаходяться три додаткових кейкапи, змінний кабель, пулер для зняття кейкапів і перемикачів, а також коротка документація. За мірками Keychron комплект досить мінімалістичний, що є цілком виправданим для доступної моделі. В коробку поклали все необхідне, і нічого зайвого.
Дизайн і ергономіка
Keychron C3 PRO має середній форм-фактор, без цифрового блоку, але з окремим блоком курсору. Службові клавіші Home, Insert і інші не суміщені, а стоять окремо. Такий формат клавіатур називається абревіатурою TKL (tenkeyless), тобто без цифрової секції.
Загалом розкладка стандартна, ні до чого тут довго звикати не доведеться, а ергономіка на достойному рівні. Виробник не вдавався до експериментів, а просто втілив свої напрацювання в аксесуар зі звичним дизайном. Для більш-менш доступної клавіатури це безпрограшний хід.
В результаті фактично для будь-яких дій в популярних іграх у вас будуть окремі кнопки. За виключенням хіба що верхнього ряду. Клавіші з F1 по F12 суміщені із такими функціями, як керування підсвічуванням, гучністю, мультимедіа, мікрофоном, тощо. Вони використовуються у комбінації з клавішею FN.
Цікавий момент, що дана клавіатура універсальна: адаптована і під Mac OS, і під Windows. Відповідна позначка Mac/Win присутня на клавіші CAPS. Якщо ви натискаєте її у сполученні з FN, клавіатура перемикається між режимами Windows/Mac, що дуже зручно тим, хто користується обома системами. На деяких службових клавішах також є окремі позначки для Mac OS. Ну і щоб ви не забули, який режим обрали, тут присутня відповідна індикація.
Варто відзначити і хорошу локалізацію. Тут реалізована повноцінна українська розкладка з апострофом, літерами «ї» і твердим «ґ» – все на своїх місцях.
Сам пластик корпусу практичний, але простий. Нічого особливого, та за відчуттями, він буде стійким до подряпин, і відбитки пальців також не збирає.
Кабель знімний, що дуже зручно. Ця особливість дісталася Keychron C3 PRO від більш дорогих моделей. Переваги тут як суто практичні (ви завжди можете замінити кабель в разі його пошкодження), так і з точки зору модингу – змінні кабелі для клавіатур є як в асортименті Keychron, так і у сторонніх виробників. Сам кабель простий – без оплетення, зате на нижній частині клавіатури передбачені пази для кабель-менеджменту. Користувач може прокласти кабель як по центру, так і праворуч, або ліворуч. В залежності від того, де стоїть системний блок комп’ютера.
Ніжки двопозиційні, що дозволяє обрати оптимальний кут нахилу. А для більшої стійкості внизу передбачено чотири гумові вставки. Плюс вставки на самих ніжках. В результаті клавіатура монолітно стоїть на поверхні стола і не ковзає.
Кейкапи та перемикачі
Keychron C3 PRO може оснащуватись механічними перемикачами червоного, або коричневого кольору. В нашому тестовому зразку використовувався саме коричневий варіант. Головна відмінність полягає в тому, що червоні перемикачі мають лінійний хід, а коричневі відрізняються більш вираженим кліком.
Перемикачі добре змащені, а видовжені клавіші оснащуються стабілізаторами. Для додаткової амортизації передбачені ущільнювачі з м’якого матеріалу. Плюс є м’яка підкладка внизу, вона також відповідає за шумоізоляцію. За мірками механічних клавіатур Keychron C3 PRO працює справді тихо. Тихіше, ніж очікуєш від моделі в недорогому сегменті.
Кейкапи виготовлені з ABS-пластику – нічого особливого, але на дотик вони приємні, а символи гарно підсвічуються. За дефолтом встановлені чорні кейкапи, і окремо червоним виробник виділяє пробіл, Esc та Enter. Але в комплекті є і чорні аналоги даних клавіш на заміну. Якщо хочеться, щоб клавіатура виглядала більш стримано, це не проблема.
Усі перемикачі змінні, тобто ви можете зняти будь-який кейкап, а за ним і перемикач, замінивши клавішу повністю. Це відкриває чудові можливості кастомізації, адже ви можете фактично повністю перезібрати клавіатуру під себе. Також це збільшує ресурс даної моделі – якщо якийсь перемикач вийде з ладу, ви завжди можете підібрати сумісний.
На практиці друкувати, або грати за Keychron C3 PRO – суцільне задоволення. Якби мені зав’язали очі, і дали суто тактильно оцінити процес тайпінгу, я б ніколи не сказав, що маю справу із недорогою клавіатурою. Клавіші приємно пружинять, у них чудовий тактильний відгук, – усе це справляє достойне враження.
Налаштування та кастомізація
Коротко про налаштування. Keychron C3 PRO підтримує налаштування через фірмовий браузерний додаток Keychron Louncher, а також через Open Source додаток VIA. Щоправда, для підключення через Via вам доведеться завантажити json файл і авторизувати клавіатуру в даному програмному забезпеченні. Підключення через Keychron Louncher відбувається простіше – миттєво і без додаткових конфігураційних файлів.
Тут можна налаштувати макроси, обрати ефект і колір підсвічування, налаштувати keymapping і оновити прошивку. Експорт та імпорт налаштувань також підтримується.
Щодо підсвічування, воно тут RGB, і підсвічуються як власне клавіші, так і невеликі смужки по боках клавіатури. Усім цим можна керувати через той самий Keychron Louncher.
Загальне враження
Keychron C3 PRO можна рекомендувати як дуже вдалий вибір для практичних користувачів, які бажають отримати усі переваги сучасної механічної клавіатури від перевіреного бренду, витративши не надто багато грошей. Модель зацікавить і тих, хто схильний до експериментів із модингом. Користувач зможе замінити кейкапи і перемикачі, додати шумоізоляції, тобто власноруч створити клавіатуру своєї мрії. Тут ніби все для цього підлаштовано – корпус легко розбирається, а компоненти стандартні. Ви завжди легко знайдете у продажу сумісний кабель, кейкапи, перемикачі, або ущільнюючі підкладки. В той же час, можна залишити все у стоковому варіанті – продукт цілком збалансований одразу зі старту.