Обидва самокати призначені як для поїздок в межах міста, так і для помірного бездоріжжя.
Нещодавно ми вже знайомили читача із електросамокатами Kaabo базової лінійки SkyWalker. Але нагадаю, що бренд спеціалізується саме на потужних моделях самокатів з покращеними позашляховими якостями. Лінійка Mantis, представники якої цього разу потрапили до нашого огляду, включає в себе саме такі моделі. Це топовий Kaabo Mantis X PLUS Red, а також більш доступний Mantis 8 Lite.
Обидва самокати призначені як для поїздок в межах міста, так і для помірного бездоріжжя. Перед нами не гірські позашляховики, але з лісовими стежками і ґрунтовкою вони впораються. Це і є їхня основна стихія.
Відеоогляд Kaabo Mantis X PLUS Red та 8 Lite
Kaabo Mantis X PLUS Red
Старша модель Mantis X PLUS Red отримала харизматичний дизайн. Одного погляду достатньо, щоб переконатися, що це не просто звичайний самокат, які ми звикли бачити на вулицях українських міст.
Потужна підвіска, профіль гуми, різноманітні захисні елементи конструкції, – все це не залишає сумнівів, що перед нами справжній самокат-позашляховик. В кольоровій гамі домінує ефектне поєднання чорного та червоного кольорів, що підкреслює агресивну харизму цієї моделі.
Серед особливостей самоката – 15 рівнів передньої та задньої амортизації. Крім того, амортизація тут регульована. Можна налаштувати її під свою вагу, щоб самокат не дуже «стрибав» на підйомах і спусках.
За прискорення відповідають два двигуни по 500 Вт на кожному колесі. Це повнопривідна модель, і під час їзди це одразу відчуваєш. Динаміка, маневреність, швидкий старт, – саме цього очікуєш від повного приводу.
Двигуни знімні, що дозволяє зручно міняти покришки. Виробник передбачив, що під час експлуатації в агресивних умовах, така можливість може знадобитися. Колеса в даній моделі 10-дюймові.
Управління стандартне. По обох боках знаходяться дві ручки гальм. Гальма тут дискові, працюють дуже плавно, дозволяючи комфортно зупиняти транспорт. Але якщо треба загальмувати різко, це також можна зробити.
Екран великий, кольоровий, оснащений захисною панелькою зверху. На екрані у вигляді графічних індикаторів відображається поточна швидкість, рівень заряду батареї, пробіг і режим потужності. А ще у нижній частині дисплею розташувався роз’єм USB Type-C, завдяки якому користувач зможе заряджати смартфон або інші гаджети від батареї самокату.
Режимів потужності п’ять, між ними зручно перемикатися за допомогою блоку прогумованих клавіш на правій ручці. Не нехтуйте цими режимами. Якщо, наприклад, одразу активувати максимальний режим потужності і стартувати з місця, самокат різко рветься вперед, що не дуже комфортно. Тому раджу нарощувати швидкість поступово. Стартуєте з другого режиму, а далі – по ситуації.
Максимальна швидкість для Mantis X PLUS Red заявлена на рівні 50 км/год. І він, справді, досягає цього показника, хоча на практиці це доволі екстремальний досвід. Але за дефолтом швидкість обмежена до 25 км на годину. Це суто адміністративна вимога, що діє на деяких ринках, і виробник просто змушений ставити таке обмеження. Та його легко зняти через сервісне меню, що ніяк не впливає на гарантію і сам виробник показує, як це зробити.
Логіка проста: ніхто вам не заважає «вижати» з цього самокату максимум, просто не нехтуйте правилами дорожнього руху і базовими нормами безпеки.
Світлові прилади заслуговують на окрему увагу. Самокат оснащений потужною фарою спереду, стоп-сигналом, а також сигналами поворотів. Так, тут передбачені справжні сигнали поворотів – як на мопедах і скутерах. Також є підсвічування платформи знизу для додаткового візуального ефекту, і щоб бути помітнішим на дорозі у сутінках.
Виробник подбав і про безпеку. Запуск двигуна здійснюється від NFC-мітки. Це такий собі ключ, без якого ваш самокат не поїде – двигун не розблокується. Достатньо прикласти мітку до металевої рамки над екраном, і можна їхати.
А ще виробник передбачив підвищений захист від бруду і вологи. Погодьтеся, що немає сенсу купувати такий самокат виключно для їзди велодоріжками. Тому модель оснащена захистом за стандартом IPX5. Це означає, що Mantis X PLUS Red не боїться дощу і калюж. Але зловживати цим не варто. Якщо калюжа виявиться занадто глибокою, волога може потрапити всередину колеса, а там знаходиться двигун. Тому спеціально випробовувати долю не раджу.
Максимальна дистанція від одного заряду – близько 75 км, і це чудовий показник. Але він досягається при пересуванні зі швидкістю до 25 км на годину рівною дорогою з навантаженням до 75 кг.
Під платформою самоката розташований акумулятор на 18.2 А⋅год. Заряджається він від нуля до максимуму за 9 годин. А зарядний порт захищений від вологи і бруду гумовою накладкою.
Коштує Mantis X PLUS Red не дешево – 56 тисяч гривень на момент підготовки огляду. Але якщо гроші – не проблема, і ви шукаєте саме такий потужний позашляховий самокат, дана модель точно не розчарує. Отримаєте задоволення за кожну витрачену гривню.
Характеристики Kaabo Mantis X PLUS Red
Конфігурація: 48 В 18.2 А⋅год
Акумулятор: літій-іонний 18650
Потужність двигуна: безщіткові 500 Вт х2 (розбірні)
Макс. швидкість: бл. 50 км/год
Макс. дистанція: бл. 75 км
Макс. навантаження: 120 кг
Зарядний пристрій: 54.6 В 2 А
Час заряджання: бл. 9 годин
Амортизатор: передній та задній із С-подібною пружиною
Гальмо: переднє і заднє дискове + EABS
Захист IP: IPX5
LED-фара, сигнал «стоп», поворотники, підсвічування платформи
Шини: 10 х 3.0 дюйми
Вага: 29 кг
Ціна (на момент огляду): 55 999 грн
Сайт виробника: kaabo.com.ua
Kaabo Mantis 8 Lite
Mantis 8 Lite виглядає як більш доступна альтернатива своєму старшому сусіду по лінійці. Це також позашляховий потужний самокат, але дещо простіший за характеристиками і на 10 тис. гривень дешевший.
Самокат оснащений 8-дюймовими колесами і повним приводом – два мотори по 500 Вт на кожному колесі. Максимальна швидкість становить 40 км на годину, а дистанція від одного заряду – 55 км. Тобто, базові показники дещо скромніші за ті, що пропонує Mantis X PLUS Red. Але і заряджається Mantis 8 Lite швидше – за 6.5 годин ви отримаєте повний заряд.
В даній моделі також встановлено два амортизатори. Вони більш прості – пружинні, але зі своєю задачею справляються чудово. Передбачена протиугонна система на базі NFC-міток. Є передня фара, стоп-сигнал і повороти. А от дисплей в даній моделі не такий розкішний, як у Mantis X PLUS Red – він нагадує ті, що встановлені у моделях серії SkyWalker.
Обидва самокати зручно складаються, після чого їх можна зберігати в квартирі, або возити в багажнику авто. Щоправда важить Mantis 8 Lite – 25 кг, а старша модель Mantis X PLUS – 29 кг. Слід на це зважати.
Характеристики Kaabo Mantis 8 Lite
Конфігурація: 48 В 13 А⋅год
Акумулятор: літій-іонний 18650
Потужність двигуна: безщіткові 500 Вт х2 (розбірні)
Макс. швидкість: бл. 40 км/год
Макс. дистанція: бл. 55 км
Макс. навантаження: 120 кг
Зарядний пристрій: 54.6 В 2 А
Час заряджання: бл. 6.5 годин
Амортизатор: передній та задній із С-подібною пружиною
Гальмо: переднє і заднє дискове + EABS
LED-фара, сигнал «стоп», поворотники, підсвічування платформи
Шини: 8 х 3.0 дюйми
Вага: 25 кг
Ціна (на момент огляду): 45 999 грн
Сайт виробника: kaabo.com.ua
Загальні враження
Kaabo Mantis X PLUS Red та 8 Lite змусили мене переглянути своє ставлення до електросамокатів. Зізнаюся, що не вважав такий транспорт зручним і практичним саме через недосконалість дорожнього покриття у більшості міст, не кажучи вже про невеликі населені пункти. Погодьтесь, що долати вибоїни в асфальті і їздити по неасфальтованим стежкам на більшості звичайних самокатів не дуже комфортно.
Але знайомство із серією Mantis від Kaabo повністю міняє сприйняття. За своїми прохідними властивостями такі самокати наближаються до скутерів. Але при цьому залишаються відносно компактними, а отже, більш зручними для транспортування і зберігання.
Обидві моделі можна рекомендувати користувачам, які шукають потужний самокат для пересування як міськими вулицями, так і помірним бездоріжжям. Ключова перевага моделей серії Mantis – надійність. Завдяки серйозній системи амортизації і міцній конструкції можна розраховувати на тривалий термін служби навіть у доволі агресивних умовах експлуатації.